Як розпізнати російського троля – досвід з Польщі

Польський портал публікує інструкцію, як розпізнати російського троля і що протиставити його шкідливій діяльності.

“Якщо ми їх знатимемо, легко визначимо їхню мету, – ідеться в матеріалі на порталі “Ягеллонія“. – Їхня діяльність спрямована на те, щоб зруйнувати спільний фронт проти Москви”.

Одначе слід пам’ятати, що російський троль не схожий і не пише от прямо як агент. Це будуть особи, що позірно виступають за свободу, історію, справедливість. Націоналісти, так звана правиця, “нащадки жертв УПА”, може навіть священики. І розпізнати їх можна з того, які писатимуть коментарі.

Не конче ці люди вихвалятимуть Росію. Мета російських тролів – не посіяти любов до Москви, бо це тільки димова завіса. Справжні агенти Москви працюють над руйнуванням нашої єдності. будь-яка ненависть і розбрат працюють на їхню користь.

Характерні приклади маніпуляції:

 • Жоден українець мені не брат
 • Ярослав Качинський подає руку бандерівцям
 • Герої Майдану – ті самі олігархи
 • Революцію в Україні організували масони й жиди
 • Годі підтримувати Україну
 • США хочуть захопити родовища сланцевого газу
 • Росія має найпотужнішу зброю, здатну знищити авіаносці
 • НАТО вам не допоможе
 • і багато інших.

  Ці повідомлення видозмінюються, агенти намагаються висловлювати їх так, щоб вони викликали довіру. І самі намагаються бути схожими на реальних людей. Кожен з нас має серед знайомих кількох таких агентів. На підтвердження своїх маніпуляцій вони використовують окремі новини, часто сфальшовані.

  Найбільша проблема Москви – співпраця Польщі з Україною і наша підтримка з боку інших країн. І надалі з’являтиметься все більше спроб зруйнувати цю співпрацю, з використанням всіх можливих методів.

  Що робити, якщо ви помітили таку діяльність в чиємусь профілі?

  “Пам’ятайте, що людиною можуть маніпулювати, і вона часом повторює такі речі несвідомо, бо просто комусь повірила. Якщо бачите, що незнайома вам особисто людина пише десятки таких повідомлень – не дискутуйте. Напишіть, що це діяльність російського троля, поскаржіться на профіль і заблокуйте його.

  Чому не дискутувати? Бо дискусія нічого не дасть. Троля не можна переконати, що він чинить щось погане. Але кожна ваша відповідь – нагода для нього далі висловлювати свої фальшиві сентенції. Окрім того, кожен коментар дає підстави Фейсбуку вважати допис цікавим і показувати його користувачам частіше”, – наголошується в інструкції.

  Слід зазначити, що ще більше подібних російських агентів діє в нашому сегменті мережі, з огляду на те, що значна частина української аудиторії – російськомовна. Працювати в Польщі їм важче, бо треба шукати поляка, який знає мову. У нас це значно менша проблема. І дуже шкода, що серед таких агентів – купа наших доморощених помічників. І ще більше шкода, що як у нас, так і в Польщі мало хто розуміє важливість злагодженої протидії спільному агресору.

  Напишіть відгук