Єлена Ленголд: Зараз Сербія страшніша, ніж 1991-го

Радіо Вільна Європа: Останні дослідження свідчать, що високоосвічена молодь з держав регіону (Балкан) воліє спакувати чемодани й емігрувати. Чому?

Єлена Ленголд: На жаль, це так. Виїжджають, бо десь в іншому місці, в іншій країні зразу можуть дістати роботу, платню, можливість знайти житло, жити в стабільному суспільстві, мати змогу народити дітей, і ті діти підуть до нормальної школи. Певна річ, я не ідеалізую Захід, я довго там працювала, багато об’їздила, тому абсолютно не схильна ідеалізувати Західну Європу, я чудово розумію її вади. Але в кожному разі, усе там – значно нормальніше, ніж у нас. І знаєте, виїжджають діти, які росли, чуючи слова (нещасних батьків), що немає ніякої надії і ніякої можливості щось тут виправити. А з другого боку, як пояснити людині, якій 25 чи 30 років, що вона має тут щось виправляти? Як сказати: “Тобі доведеться наступних з десяток років витратити на те, щоб полагодити Сербію”?

Ми з початку дев’яностих протестуємо і лагодимо Сербію. І ось нам скоро по шістдесят років, а Сербія – така, яка є. Я фактично тридцять останніх років жила з надією, що Сербія виправиться, а зараз Сербія ще страшніша, ніж 1991-го перед тим 9 березня*. Буквально – зараз гірше, ніж було тоді, а ми ж тоді думали, що гірше бути не може. Тому я не знаю, чи сказала б зараз якійсь молодій людині: “а витрать-но з десяток наступних років”, бо навіть якщо прийде найдемократичніша влада, нам знадобиться добрих десять років, щоб хоча б вловити темп усього світу. Це просто трагічно – як ми відстали.

– – – – – – – – – –

* 9-11 березня 1991 року на Майдані Республіки в Белграді тривала студентська демонстрація проти режиму Слободана Мілошевича, яка згодом отримала назву “Оксамитова революція”. Під час протестів загинуло двоє людей.

Єлена Ленголд – сербська письменниця, журналістка, редакторка. Пише поезію, оповідання, романи. Її твори перекладено понад двадцятьма мовами світу, в т.ч. українською (часопис “Всесвіт”), лауреатка Літературної премії Євросоюзу.

Інтерв’ю – https://www.slobodnaevropa.org/a/29867870.html

Напишіть відгук